Lavinaismeretek 2. rész: Lavinaproblémák
Az előző részben elkezdtünk foglalkozni a lavinajelentések értelmezésével. Ahhoz, hogy tovább tudjunk lépni meg kell ismerned, hogy milyen körülmények között, milyen típusú lavinák tudnak kialakulni, azaz megnézzük, miket takarnak a lavinaprobléma fogalmak.
Az európai lavinajelentésekben öt tipikus lavinaproblémával találkozhatsz. Ezek leírják a terepen előforduló tipikus helyzeteket, így a téli hegyi túrázóként könnyebben felismerheted, hogy milyen lavinaszituációval állsz szemben egy-egy hegyoldalban, azaz segítenek számodra felmérni a tényleges lavinahelyzetet.
A lavinaprobléma fontos további információ a veszélyességi szint és a veszélyességi pontok (kitettség és magasság) mellett, és a lavinainformációs piramis harmadik lábát képezik. A lenti meghatározások tartalmazzák a lavinaprobléma leírását, beleértve a várható lavinatípusokat, a jellemző térbeli eloszlást és a gyenge rétegek elhelyezkedését a hótakarón belül. Ezen kívül tartalmazza a kiváltó mechanizmus típusát, a veszély tipikus időbeli jelenlétét és a terepen való mozgásra vonatkozó tanácsokat.
A lenti részletezésben az egyes lavinaproblémák német neveit is odaírtam, mert az osztrák, német, svájci lavinajelentésekben ezekkel fogsz találkozni.
Friss hó probléma (Neuschneeproblem)
Jellemzők
A problémát a közelmúltban leesett hó vagy a nemrég leesett friss hó okozza. A fő befolyásoló tényező az új hó kritikus mennyisége, amely több tényezőtől függ, például a hőmérséklettől vagy a régi hófelület tulajdonságaitól.
A várható lavinák típusai
- száraz táblás lavinák
- száraz laza hólavinák
- spontán és mesterséges kiváltás
Hol?
Területi eloszlás
Többnyire nagy kiterjedésben és minden irányban előfordulhat.
A gyenge réteg elhelyezkedése a hórétegben
Többnyire a régi hó felszínének átmeneténél, de néha az új hó rétegeiben is, és néha mélyebben a régi hótakaróban.
Miért?
Kiváltó mechanizmus
Száraz táblalavinák:
A hóesésből származó többletterhelés a meglévő vagy újonnan kialakult gyenge rétegekre.
Száraz porhólavinák:
Az új hókristályok közötti kapcsolat hiánya.
Mikor?
A hóesés alatt és után néhány napig előfordulhat ilyen típusú lavinaprobléma, amíg az új hó nem tömörödött eléggé.
Hogyan kell kezelni?
A probléma felismerése a terepen
A friss hó problémáját viszonylag könnyű felismerni, hiszen tudjuk, hogy van/volt havazás. Figyeld meg a friss hó kritikus mennyiségét és a friss lavinanyomokat. Vedd figyelembe, hogy az időjárás kis változásai (pl. a páratartalom változása) jelentősen megváltoztathatják a friss hó kötöttségét.
Ajánlott viselkedés
Száraz táblás lavinák:
Várd meg, amíg a friss hó stabilizálódik.
Száraz laza hólavinák:
Extrém meredek terepen mind spontán, mind mesterségesen kiváltott lavinák előfordulhatnak. Kerüld az ilyen terepet.
Hófúvás/Hordalékhó (Triebschneeproblem)
Jellemzők
A lavinaproblémát a szél által fújt hordalékhó okozza. A hóátfúvás előfordulhat már a hóesés alatt vagy utána is.
A lavinák típusai
Száraz táblalavinák
Spontán és mesterséges kiváltás egyaránt előfordulhat, a lavinaveszélyességi fokozattól, a hegyoldal tájolásától és a meredekségtől függően
Hol?
Rendkívül szabálytalan eloszlású lavinaprobléma; általában a széllel szemben fekvő (szélárnyékos) területeken, vízmosásokban, mélyedésekben, terepszélek (pl. hegygerinc) mögött és más szélcsendes területeken fordul elő, ahova a szél le tudja “rakni” a friss havat, és ahol a hordalékhó konzerválódni tud. Gyakoribb az erdőhatár felett, mint alatta.
A gyenge réteg elhelyezkedése a hórétegben
Többnyire az öreg hó felszínének átmeneténél vagy a lerakott hordalékhó-rétegen belül. Ha hóviharban a szélsebesség változott akkor a hordalékhó rétegződése nem egyenletes. A gyenge réteg esetenként előfordulhat mélyebben, a régi hótakaróban is.
Miért?
Kiváltó mechanizmus
Az eleve gyenge hórétegre nehezedő hordalékhó további terhelést okoz. A hófúvás hótáblát képezhet a hordalékhóból, amely különösen hajlamos a törésre.
Mikor következik be?
A szél által lerakott hó mennyisége nagyon gyorsan kritikusra növekedhet. Ez a lavinaprobléma általában a szél alatt és azután néhány napig tart (a hótakaró szerkezetétől függően).
Hogyan kell kezelni?
A probléma felismerése a terepen
A hordalékhó problémáját jó látási viszonyok mellett viszonylag könnyen fel tudod ismerni, kivéve, ha a hófúvást friss hó fedte. Figyeld a hófelszínen a szélre utaló jeleket és lokalizáld a hófúvásos hólerakódásokat. Tipikus nyomok: Hordalékhó lerakódások, repedésképződés, WUMM-hang, friss lavinák. A hófúvás időpontját azonban gyakran nehéz meghatározni.
Régi hó probléma (Altschneeproblem)
Jellemzők
A problémát a régi hótakarón belül meglévő gyenge rétegek okozzák. A tipikus gyenge rétegeket a hóval borított felszíni hóréteg, a mélyen fekvő hóréteg (más néven csészekristályok vagy “kúszóhó”) vagy a szögletes kristályok alkothatják.
A várható lavinák típusai
Száraz táblalavinák
Többnyire mesterséges kiváltással keletkezik lavina (pl. síelők, hótalpas túrázók, zergecsorda, robbantások). A spontán lavinák ritkábbak, általában más lavinaproblémával együttesen jelentkeznek.
Hol?
Területi eloszlás
A régi hó lavinaprobléma kiterjedhet nagy területre, vagy koncentrálódhat egy kis területre is. Minden kitettségben előfordulhat, de az árnyékos, szélvédettebb lejtőkön gyakoribb.
A gyenge réteg elhelyezkedése a hórétegben
Valahol a régi hóban, gyakran mélyen a hórétegben találhatóak a gyenge rétegek. Ha a gyenge réteget vastagabb, stabilabb rétegek fedik, a kiváltás nehezebbé válik.
Miért?
Kioldási mechanizmus
A lavina akkor indul meg, ha a gyenge réteg megtörik a régi hórétegben. Ez akkor fordul elő, amikor a többletterhelés meghaladja a gyenge réteg szakítószilárdságát.
Mikor jellemző a régi hó lavinaprobléma?
Heteken és hónapokon át fennállhat a régi hó lavinaprobléma. Sokszor egész télen át lehetséges.
Hogyan kell ezt kezelni?
A probléma felismerése a terepen
A régi hó lavinaproblémát rendkívül nehéz felismerni. Az instabilitás jelei (pl. WUMM-zajok) jellemzőek, de nem feltétlenül vannak jelen.
A hóprofilelemzés segíthet a gyenge rétegek felismerésében. Fontosak a hóréteg alakulásáról szóló információk és a lavinahelyzetjelentésben szereplő információk. A törés terjedése általában nagy kiterjedésen keresztül történik. Lavina távoli kioldása is lehetséges.
Ajánlott viselkedés
Kerüld a nagy meredek lejtőket és óvatosan közlekedj (több ember esetén nagy távolság). Figyelj az időjárási viszonyokra és a hótakaró alakulására az adott területen. Különösen óvatosan közlekedj, ahol kevés hóval borított területről sok hóval borított területre lépsz! Általában elég éles az átmenet.
A régi hó lavinaprobléma a legtöbb halálos kimenetelű lavinabaleset okozója.
Nedves hó lavinaprobléma (Nassschneeproblem)
Jellemzők
Ezt a lavinaproblémát a hótakaró átnedvesedése, egyre gyengülő kötöttsége okozza. Az átnedvesedést olvadás és eső okozhatja.
A várható lavinák típusai
- Nedves lavinák
- Nedves laza hólavinák
- Többnyire spontán kiváltás
Hol?
Hogyan kezeljem?
A problémák felismerése a terepen
A nedves hóval kapcsolatos lavinaproblémát általában könnyű felismerni. Az eső kezdete, hógörgetegek kialakulása, a kisebb nedves tábla- vagy laza hólavinák gyakran nedves lavinatevékenységet jeleznek. Ha gyakran szakadsz be a hóba túra közben szintén a növekvő nedvesség jele.
Ajánlott viselkedés
Ha a hó felszínén olvadt hókéreg van, a körülmények általában egy hideg, tiszta éjszakát követő reggelen kedvezőek. Meleg, borult éjszakák után a probléma gyakran reggel jelentkezik. Ha száraz hótakaróra esik az eső, a probléma általában azonnal jelentkezik. A jó időzítés és a jó túratervezés döntő fontosságú. Figyelj a lavina kifutási területekre! Meredek területek alatt előfordulhat lavinaveszély.
Térbeli eloszlás
Ha a napsugárzás a probléma fő oka, akkor az eloszlás elsősorban a tengerszint feletti magasságtól és a a hegyoldal fekvésének irányától függ. A napsütésnek jobban kitett hómező instabilabb. Ha az eső az ok, akkor minden irány érintett.
A gyenge réteg elhelyezkedése a hórétegben
Valahol a hórétegben, rétegelemzéssel lehetne megállapítani.
Lavinát kiváltó mechanizmus
Nedves táblalavinák:
A hótakaró korábbi gyenge rétegeinek további gyengülése és törése vagy a rétegek elcsúszása a vízrétegeken. Az eső is további többletterhelést jelent a hórétegre.
Nedves laza hólavinák:
A hókristályok közötti kötések elvesztése
Mikor?
Gyors stabilitásvesztés lehetséges. Kritikus a víz első behatolása a hóréteg mélyebb rétegeibe, amint a hóréteg 0 °C-os izotermikus hőmérsékletű. A spontán lavinák valószínűbbek délután, mint reggel (kivéve, ha az eső a probléma fő oka).
Csúszóhó lavinaprobléma (Alaplavina) (Gleitschneeproblem)
Jellemzők
A teljes hótakaró megcsúszik a sima talajon, például füves lejtőkön vagy sima sziklás területeken. A csúszóhó-lavinák (alaplavinák) magas aktivitása jellemzően olyan vastag hótakaróhoz társul, amelyben kevés vagy egyáltalán nincs gyenge réteg. A lavinák száraz, hideg és nedves, 0°C-os izotermikus hótakarókban egyaránt előfordulhatnak. A csúszós hólavinák indulási idejét szinte lehetetlen megjósolni, bár általában csúszóhó-hasadékok (ún. halszájak) jelzik őket.
A várható lavinák típusai
Csúszóhó-lavinák/Alaplavinák:
Száraz/hideg és nedves/0 °C-os izotermikus hólavinák. Szinte kizárólag spontán kiváltás. Mesterséges kiváltás nem valószínű.
Hol?
Főleg sima talajon jönnek létre. Minden kitettségben, de gyakrabban a déli fekvésű lejtőkön.
A gyenge réteg elhelyezkedése a hórétegben
A hótakaró és a talaj közötti átmenetnél.
Miért?
A lavinát kiváltó mechanizmus
Az alaplavinákat a hóréteg és a talaj közötti nedves és nedves réteg súrlódásának elvesztése váltja ki.
Mikor válnak ki?
A lavina kioldódása egész télen lehetséges. A kioldás a nap bármely szakában és éjszaka is bekövetkezhet. Tavasszal a nap második felében jellemző.
Hogyan kezeljem?
A problémák felismerése a terepen
Bár a csúszóhó-repedéseket (halszájak) könnyű felismerni, gyakorlatilag lehetetlen megjósolni, hogy mikor fog alaplavina kialakulni. A kiváltás a csúszóhó-repedések kialakulása nélkül is lehetséges.
Ajánlott viselkedés
Ne tartózkodj csúszó hórepedések közelében. Jó messziről kerüld el őket!
Folytatása következik…