Minden, amit a mászócipőkről tudni kell
A jó mászócipő a jó mászás alapja.
Akár kezdő, akár haladó sziklamászó, falmászó, esetleg versenymászó vagy, érdemes átfutnod az alábbi cikket, amiben leírtam, hogy a mai mászócipő milyen jellegzetességekkel bír, milyen választékban kaphatóak. Kiválaszthatod, milyen mászótudáshoz, mászóstílushoz milyen mászócipő a legideálisabb. Sok pénzt és fájdalmat tudsz megtakarítani, ha figyelmesen elolvasod a leírtakat.
Tartalom
- Mászócipő alakja
- Talp típusa
- Felsőrész anyaga, kialakítása
- Fűzős, tépőzáras, bebújós mászócipő
- Gumírozás – érzékenység
- Mászócipő megfelelő méretének kiválasztása
1. Mászócipő alakja
Egyenes, átmeneti vagy agresszív
Az egyenes kialakítású mászócipő ideális számodra, ha kezdő vagy és amíg a lábujjaid, ill. a talpizomzatod nem erősödött meg annyira, hogy elviseljék a hajlítottabb, csavartabb cipőkialakítást. Szintén jó választás lehet az egyenes kialakítású mászócipő több kötélhosszas mászáshoz, nagy falas mászáshoz, reibung mászáshoz és repedésmászáshoz. A fenti stílusokhoz kényelmes mászócipőre van szükséged. Fontos, hogy a legtermészetesebb módon illeszkedjen a lábfejedre és hosszú távon is el tudd viselni a lábadon fájdalom nélkül. Az egyenes/neutrális kialakítás technikai előnye, hogy a legtökéletesebb tapadást nyújtja, amikor nagyobb felületet kell meglépned (reibung). Repedésmászás esetén pedig könnyedén tudod a lábfejedet a repedésbe befordítani.
A csavart, agresszív cipőforma meredek és áthajló falakon a legoptimálisabb. A talp előfeszített állapotban van, nagy erőt tudsz kifejteni a lábujjaiddal, így apró lépéseket is könnyebben meg tudsz vele lépni, mint egyenes cipővel. Ha nehéz útban a lépéseid távol vannak egymástól, fontos, hogy minél precízebben tudj rájuk átterhelni. Ehhez fontos, hogy pontszerűen tudj erőt koncentrálni a cipőd orrával. Az agresszív kialakítású mászócipő elviseléséhez viszont fontos, hogy a lábujjad izületei, illetve a talpizomzatod felkészült legyen. Ellenkező esetben – hacsak nem vagy vérbeli mazochista 🙂 – a lábfejed görcsölni fog.Ha pedig nagyobb, kényelmesebb cipőméretet választasz, akkor elveszted az agresszív forma előnyeit, mert a cipő “lötyögni” fog a lábadon és semmi esetre sem fog a lépéseken megmaradni.
Az all-rounder mászócipő a középút. Az enyhén ívelt talp és a kicsit csavart lábujj-rész biztosítja a jó egyensúlyi helyzetet függőleges és áthajlós falon is. Ugyanakkor a talprész lehetőséget nyújt nagyobb felület (reibung) meglépésére is.
Az asszimetrikus kialakítású mászócipő az erőt a nagy lábujjra koncentrálja, ezzel növelve a precizitást. Az ilyen cipő ideális kis peremes utakban, ill. olyan helyeken, ahol csak nagyon kis lépések állnak rendelkezésre. Ugyanakkor az ilyen cipők nagyon kényelmetlenek repedésmászáshoz és nagy lépéses utakban.
2. Középtalp típusa
A merevebb, keményebb középtalpak általában kényelmesebbek. Csökkentik a vádlik kifáradását, növelik a stabilitást. Keményebb talpú mászócipőket hosszabb (nem reibung) mászóutakban és peremek mászásánál a legoptimálisabb használni. A keményebb talp csökkenti a lábfej terhelését, ezért a lábfejjel és a vádlival kevesebb enegiát kell kifejteni a stabil lépéshez. Ha meredek utat mászol érdemes keményebb talpú cipőt választani.
A puha középtalpú mászócipő ideális az olyan utakban, ahol nagyobb tapadást igényelsz. Ha meredek, kevés lépéses reibung-falat mászol, oda a puha középtalp a legjobb. Rövid boulder utakban, ahol sokat kell a lábadat “akasztanod”, szintén praktikusabb a puha középtalp. Természetesen függőleges utak mászásához is használható a puha középtalpú mászócipő, de ebben egy kicsit jobban fárad a vádli, mint keményebb talpúban.
A közepes keménységű középtalp megfelelő alakkal kombinálva ideális all-rounder cipőt eredményezhet. A keménység a peremekhez szükséges, a hajlékonyság pedig a technikás mászáshoz. Ilyen cipőkkel érdemes repedést is mászni, ahol a lábfejedet be tudod feszíteni a repedésbe.
A La Sportiva Miura mászócipő nagyon jó példa arra, hogy miként lehet játszani az cipő alakjával és a talp keménységével. A csavart és agresszív alak kemény középtalppal (Vibram XS Edge) zseniális kombináció hosszú és technikás sportmászáshoz.
3. Felsőrész anyaga és kialakítása
A bélés nélküli bőr felsőrészek egy teljes számot is nyúlnak használat során. A bélelt bőr felsőrészek kb. fél számot tudnak tágulni. A szintetikus felsőrészek általában puhábbak, de egy idő után megtörnek bizonyos vonalakban és szinte egyáltalán nem nyúlnak az idő múlásával.
A felsőrésszel kapcsolatban van még egy nagyon kényes kérdéskör:
A szag. 🙂
Éreztél már olyat, hogy valaki levette a mászócipőjét és gyakorlatilag biológiai fegyverként funkcionált a magára hagyott lábbeli? 🙂 A bőr mászócipők jobban “lélegeznek”, így ezek lassabban válnak tömegpusztító fegyverré. Néhány gyártó, pl. az Evolv antibakteriális bevonattal látják el a cipőiket, amelyek egy ideig elpusztítják a bűzt okozó baktériumokat. Időzített bomba? 😀
A szintetikus felsőrész némileg állatbarátabb, mint a bőr – vegán-kompatibilis. A szintetikus felsőrész műanyagának gyártásához viszont kőolaj kell, aminek kitermeléséhez más pusztítást kell végezni… de ez egy másik történet. 🙂 Szerintem érdemes ezt a szempontot figyelmen kívül hagyni, amikor mászócipőt vásárolsz. 😀
Toe box – lábujj bugyor 😀
Nem tudom, van-e magyar megfelelője annak a cipő orrában kialakított résznek, ahova az összenyomott lábujjak fel tudnak gyűrődni. 🙂 Jól hangzik? Ez a kialakítás a cipő érzékenységén ugyan ront, ugyanakkor precízebb erőelosztást tesz lehetővé, azaz a lábujjaidat nagyobb erővel tudod terhelni.
A mászócipő betörési időszaka
A bőr mászócipőket bizony be kell törni. Mintha csak vad musztánggal hadakoznál, kösd fel a nadrágodat, mert vagy Te, vagy Ő… – nincs suttogós, lingyi-langyi megoldás… Ne hagyd magadat, légy kemény! 😀 A betörés után, néhány kötélhossznyi szenvedés után azonban a cipő ráigazodik a lábadra és kezesbáránnyá válik. Ahogy írtam, a bőr jobban lélegzik, ezért melegebb napokon is kellemesebb viselni, mint a szintetikus cipőt.
A bőr cipőknek azonban van egy rossz tulajdonságuk: a nyúlás hatására elvesztik eredeti formájukat. Ez azonban csak kemény használat során következik be, a talp kopása hamarabb lesz probléma.
A szintetikus mászócipőt – a fentiekkel szemben – csak ki kell csomagolnod a dobozból és a performanciája állandó lesz. Valószínűleg kevesebb fájdalmat fog okozni, ugyanakkor nem is fog úgy a lábformádra alakulni, mint bőrből készült társaik.
A bélelt bőrcipők nyúlás tekintetében átmenetet képeznek a teljesen bőr és a szintetikus mászócipők között. A varrás miatt kisebb lesz a cipő nyúlása, viszont a bőr tud valamelyest formálódni, igazodni a lábfejedre.
A Five Ten (5.10) cég 10 kötélhossznyi időt jelöl meg betörési időszaknak. Ezután kezd a cipő kényelmessé (hihihi… 😀 ), vagy mivé válni. Ja, nevezzük kényelmesnek. 😀
4. Fűzős, tépőzáras, bebújós mászócipő
Fűzős mászócipő
A fűzős változattal tudod legpontosabban a lábfejedre igazítani a cipődet. Ha a lábfejednek vannak deformitásai, akkor valószínűleg a fűzős mászócipő lesz számodra a legjobb megoldás. A fűzős cipőt továbbá akkor érdemes használni, ha kényelmes mászócipőről van szó és nem kell túl gyakran fel- és levenni.
A fűzős rendszerű cipők általában keményebbek is szoktak lenni, hiszen a cipőfűzők súrlódásának ellen kell állnia a felsőrésznek. Kisebb lépéseken a cipő merevsége nagy segítség, így a fűzős cipők itt jobbak.
Bebújós mászócipő
A bebújós cipőket könnyen fel és le tudod venni. Remek érzés volna, amikor lejössz egy technikás útból és a cipődet a lehető leggyorsabban le akarod tépni a lábadról, és még egy nagy adag cipőfűzőt is ki kellene lazítanod hozzá. A bebújós mászócipők általában agresszív kialakításúak. Ha ilyen cipőt veszel magadnak, az illeszkedjen tökéletesen a lábadra, mert ennél a típusnál is fűzővel, tépőzárral állítási lehetőség.
Tépőzáras mászócipő
A tépőzáras cipőkre dogmatikusan kijelenthetjük, hogy a legjobbak. A tépőzárral van némi állítgatási lehetőséged, hogy a lábfejedre igazítsd a cipőt. Ugyanakkor a tépőzárat gyorsan ki tudod nyitni, sajgó lábfejedről gyorsan letépvén a cipőt, azt a lehető leggyorsabban epszilon sugarú távolságon kívülre dobhasd magadtól. Mindezt tépőzár esetén olyan gyorsasággal meg tudod tenni, hogy közben sokkal kevesebb csúnya szó hagyhatja el a szádat, mint fűzős cipő esetén. 😀
A La Sportiva Solution-nél láttam először azt a megoldást, amikor a fűzős rendszert tépőzárral kombinálták, így egy jól állítható, de gyorsan felhúzható és eltávolítható cipő lett az eredmény.
5. Gumírozás – érzékenység
A vékony, érzékeny cipő ahhoz kell, hogy megtaláld a mikrolépéseket a falon. Ha a gumírozás túlságosan vastag, akkor ez nem fog sikerülni. Mászás közben legtöbbször a látásunkra hagyatkozunk, amikor lépést keresünk, de nehezebb utaknál ez nem mindig járható út. Sokszor érezned kell, hogy a sziklán hol találod meg azt a pontot, ahol a lépésed megtart. A Jedik-nek ott volt az Erő, nekünk ott van a lábunkban levő érzék. 🙂
Ha a cipőd vastagabb, akkor viszont strapabíróbb is lesz. A vékony cipő érzékenyebb, a vastag ellenállóbb. Hosszabb utakban a vastagabb cipő nagyobb védelmet is biztosít a lábujjaid számára.
Mászóteremben a lépések jól láthatóak és nagyok. Ide érdemes vastagabb, 4-5mm talpvastagságú cipőt vásárolnod, annál is inkább, mert a teremben levő fogások zabálják a cipőt. A 4mm-es cipőt közepesnek mondhatjuk, míg ezalatti talpvastagságnál a cipő egyre érzékenyebb.
6. A jó mászócipő méret kiválasztásának 5 szempontja
Néhány tipp, amit megfontolhatsz mászócipő vásárlása közben:
- A lábméreted csak kiinduló pont legyen, hogy melyik doboznál kezdj el egyáltalán keresgélni. Szinte minden gyártó más méretezést használ, így előfordulhat, hogy több típusnál teljesen eltérő lesz a számodra megfelelő cipőszámozás. Lényeges, hogy több méretet is próbálj fel és válaszd azt a méretet, amiben még tudsz létezni. A cipő mindenhol illeszkedjen a lábadra!
- Szintetikus, béleletlen vagy bélelt bőr a mászócipő? A szintetikus cipők nem nagyon változnak, a bélelt bőr kb. fél számot, a béleletlen bőr cipő akár 1 számot is nyúlhat. Ennek tudatában próbálj fel ilyen méretű cipőt is és tudni fogod, mire számíts néhány kötélhossz múlva.
- A láb mérete akár ½ – 1 számot is tud változni a nap során. Érdemes a mászócipőt délután próbálnod, amikor a lábfejed a beleáramlott vér miatt nagyobb méretű.
- Ellenőrizd, hogy a cipő nem nyom, szúr egyes pontokon, ill. nincsenek benne üres helyek! Fontos, hogy a mászócipő illeszkedjen a lábadra mindenhol. A cipőn belüli üres helyek nem a barátaid. Ha ott terheled majd a cipődet, esés lesz belőle.
- Feszes vagy kényelmes? A teljesítménycentrikusabb, technikai mászócipők mindig feszesebbek, míg az egész nap viselt cipők lehetnek kényelmesebbek.
További tippek a megfelelő mászócipő kiválasztásához »
Végül…
30 évvel ezelőtt egyszerű volt a történet. Az ember megvette az egykori Csehszlovákiában a stoplis Kopácskit, levágta a stoplikat róla és készen is volt a mászócipő. De az élet manapság keményebb és kénytelenek vagyunk rengeteg szempontot figyelembe venni ahhoz, hogy igazán praktikus mászócipőnk legyen.
A viccet félretéve, a mai átlagos mászóteljesítmények 30 évvel ezelőtt élsport teljesítménynek számítottak. Mindez köszönhető az eszközök, többek között a mászócipők fejlődésének is. Kívánom, hogy válassz ügyesen és mássz az új cipődben nagyon jókat!